Tolerancijos ugdymo centre įgyvendintas projektas „Bendruomenė, kuriai prireikė vizų į gyvenimą“

2020 m. metais Alytaus Jotvingių gimnazijoje buvo įgyvendinamas projektas „Bendruomenė, kuriai prireikė vizų į gyvenimą“

2020 metai Lietuvoje yra paskelbti Lietuvos žydų istorijos ir Čiunės Sugiharos metais. Dalyvaudami TOLI finansuojamame projekte mokiniai geriau suvokė išskirtinės asmenybės Č. Sugiharos svarbą žydų tautai ir visam pasauliui, suvokė, ką prarado Lietuva Holokausto metu.

Gimnazijos antrųjų klasių mokiniai dalyvavo integruotame istorijos, pilietinio ugdymo, geografijos, anglų kalbos bei lietuvių kalbos ir literatūros projekte „Čiunė Sugihara ir jo išduotos vizos į gyvenimą“. Jie susipažino su Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos veikla Lietuvoje II pasaulinio karo metais. Vyko dokumentinio filmo „Kaunas. Sugiharos ir Japonijos ženklai“ ir meninio filmo „Persona non grata“ peržiūros. Gimnazistai rinko medžiagą apie šį Pasaulio Teisuolį, parengė informaciją apie jį Padlet platformoje lietuvių ir anglų kalbomis. Parengtas projektas nusiųstas Japonijos Tucišavos mokyklos bendruomenei, kad mokiniai susipažintų su mūsų šalyje dirbusio diplomato veikla, daugiau apie jį sužinotų. Šioje nuorodoje galima rasti mokinių darbą lietuvių kalba https://padlet.com/rima_bartkiene/ymmtduwyooveifwg, o šioje nuorodoje anglų kalba: https://padlet.com/rima_bartkiene/u342lq2eb5kjzxlw .

 

Gimnazijos pirmokai birželio mėnesį dalyvavo integruotame istorijos, pilietinio ugdymo bei lietuvių kalbos ir literatūros projekte ,,Žydų gyvenimą Alytuje menančios vietos“. Jie ieškojo informacijos apie žydus Alytuje, M. Bokšickio namą, senąsias kapines, sinagogą, kino teatrus „Palas“ ir „Kapitol“, mokyklas, memorialą Vidzgirio miške, atminimo akmenis. Mokiniai aplankė pasirinktus objektus, juos fotografavo, rengė pristatymus, su kuriais supažindino gimnazijos bendruomenę.

Projekto veiklose dalyvavę mokiniai teigė sužinoję daug jiems naujų dalykų. Bet turbūt svarbiausia yra tai, kad jie suprato, kokią nepataisomą žalą gali atnešti žmogaus teisių pažeidimai, vienos tautos pažeminimas kitos atžvilgiu. Kaip pasakė viena gimnazistė, reikia tik dėkoti Dievui, kad atsirado tokių žmonių kaip Č. Sugihara, kuris iki paskutinės minutės suteikė galimybę žydams pabėgti nuo gresiančio sunaikinimo.

 

Rima Bartkienė, Alytaus Jotvingių gimnazijos TUC koordinatorė