TUC nariai lankėsi Kėdainių Daugiakultūriame centre

Gruodžio 5 d. TUC nariai lankėsi Kėdainių Daugiakultūriame centre. Mokiniai žinojo, kad dabar Kėdainiuose negyvena ir nėra užsiregistravęs nei vienas žydų tautybės žmogus. Kadangi žydų bendruomenės nėra, tai trys buvusios žydų sinagogos atlieka kitą paskirtį Kėdainių mieste. Vienoje sinagogoje (žieminėje) įsikūręs  Daugiakultūris centras. Centro direktorė Audronė Pečiulytė su TUC nariais kalbėjo apie stereotipus,  supažindino juos su žydų Šabo tradicijomis. Šabas švenčiamas kiekvieną šeštadienį. Šabas prasideda penktadienio vakare, baigiasi šeštadienio vakare, nusileidus saulei. Šabo metu žydai negali dirbti, liesti pinigų, vartoti alkoholio, vairuoti. Pagrindiniai patiekalai Šabo metu: kugelis, pyragas, farširuota žuvis, įvairūs troškiniai, čontas (mėsos ir pupelių troškinys). Šeštadienio vakarą melstis į sinagogą eina tik vyrai, o moterys ruošia šventinį stalą, kurį laimina grįžę vyrai. Su specialiu indu plaunamos rankos, uždegamos dvi žvakės, pilamas vynas, laužoma ir valgoma chala ( pynutė), kuri būtinai turi būti uždengta apklotėliu ir visą vakarą skaitomos maldos.

Daugiakultūrio centro direktorė parodė Talesą, kurį sinagogoje dėvi vyrai,  kurio kampus puošia 4 kutai, o jame yra 613 surištų mazgų – tiek įsakymų turi laikytis religingi žydai. Berniukai užsidėjo kepas, kokias nešioja įvairaus amžiaus žydai. Mokinius direktorė A. Pečiulytė pavaišino macais (šio patiekalo lietuviai neperėmė iš žydų, su juo susiję daug neigiamų stereotipų). Macai valgomi 8 kartus per metus.

TUC  nariai susipažino ne tik su žydų tautos švente Šabu, sužinojo apie kitas gyvenusios šalia mūsų bendruomenės tradicijas, skaitė žydų anekdotus.

Lietuvių kalbos mokytoja Ina Krasauskienė