Aptariamasis seminaras mokytojams ir švietimo darbuotojams vyko Plungės rajono Kulių gimnazijoje

Gegužės 21–22 dienomis, Plungės r. Kulių gimnazijoje vyko seminaras Lietuvos mokytojų grupei, kuri 2018 m. vasarą dalyvavo stažuotėje Izraelyje, Yad Vashem – tarptautinėje studijų apie Holokaustą mokykloje.

Seminaras, vykęs Kulių gimnazijoje, buvo aptariamasis – Lietuvos mokytojai, švietimo darbuotojai pristatė įgyvendintas veiklas, projektus, kuriems turėjo įtaką stažuotė Yad Vashem: išgirstos paskaitos, pristatyta metodinė medžiaga bei darbo metodika. Lektorė iš  Yad Vashem – Noa Sigal supažindino su literatūriniais tekstais, iliustruojančiais žydų gelbėtojų temą bei žmogiškas dilemas, iškilusias gete įkalintiems žmonėms ir žydų gelbėtojams.

Seminaro dalyviai vyko į ekskursiją po Plungės rajoną, kurios metu Eugenijus Bunka, Jakovo Bunkos paramos ir labdaros fondo vadovas, supažindino su Plungės žydų istorija. Seminaro dalyviai aplankė buvusias senąsias žydų kapines, paminklinį ženklą Plungės geležinkelio stotyje, paminklą „Visiems doriems plungiškiams“, masinę žydų sunaikinimo vietą Kaušėnuose. Renginio dalyviai, lydimi Eugenijaus Bunkos aplankė „Litvakų sodą“, kuriame unikalios metalinės obelys su obuoliais primena apie žydų bendruomenės Lietuvoje, gyvavusias iki Antrojo pasaulinio karo.

Antrąją seminaro dieną vyko pažintis su Kulių miesteliu, kurio istorija prasideda jau nuo XVI amžiaus. Šio miestelio istorija siejasi ir su vietos žydų bendruomene, kuri buvo sunaikinta 1941 metais. Nužudytiems Kulių žydams jau nepriklausomoje Lietuvoje buvo pastatytas paminklinis akmuo su iškaltais vardais ir pavardėmis. Kulių miestelio žydų istorijos išsaugojimu rūpinasi istorijos mokytojas Kazimieras Garasimavičius ir Kulių krašto muziejaus vadovas Andrius Petraitis. Jų dėka Kuliuose atsirado atminimo akmuo Etai Odesaitei, nužudytai baigiantis nacių okupacijai – 1944 m. liepos 19 d.

Seminarą organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Kulių gimnazija, Kulių krašto muziejumi bei tarptautiniu partneriu – Yad Vashem – tarptautine studijų apie Holokaustą mokykla Izraelyje.

Nuotraukų autorius – Mindaugas Černiauskas