„Atminties kelias“ – eisena Kaune, skirta prisiminti „Didžiosios akcijos“ įvykius 1941 metais

Spalio 28 d. Kaune vyko renginys, skirtas prisiminti 1941 metais vykusią „Didžiąją akciją“, kada 9 200 Kauno geto kalinių buvo atrinkti ir pasmerkti mirčiai.

Renginys Kaune, skirtas prisiminti prieš 80 metų nacių ir jų kolaborantų vykdytą Kauno geto kalinių selekciją darbui ar mirčiai, prasidėjo istorinėje vietoje – Demokratų aikštėje Kaune. Šioje istorinėje vietoje renginio vedėjas supažindino susirinkusius su „Didžiosios akcijos“ istorija: kai buvo vykdoma Kauno geto kalinių atranka (tinkami darbui ir netinkami) ir iš jų buvo atrinkta  9 200 žydų mirčiai, iš kurių beveik pusę sudarė vaikai. Spalio 29 dieną pasmerkti mirčiai buvo pėsčiomis nuvaryti į IX fortą ir sušaudyti netoliese esančiame lauke. Žudynės pavadintos „Didžiąja akcija“. Tai didžiausia žydų naikinimo akcija Kaune nacių okupacijos laikotarpiu.

Eisenos dalyviai iš Demokratų aikštės „Atminties keliu“ ėjo į Kauno IX fortą. Pilietinės eisenos dalyviams pasiekus Kauno IX forto muziejų, memorialiniame komplekse prie monumento nacizmo aukoms atminti vyko minėjimas.

Minėjimo pradžioje į susirinkusius kreipėsi  Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Jis priminė renginio dalyviams apie „Didžiosios akcijos” kruvinus įvykius. Lietuvos Respublikos Prezidentas akcentavo: „Šiandien mes esame tie, kurie privalo kalbėti. Kalbėti garsiai ir aiškiai. Kalbėti už tuos, kurie savo balso neteko ir niekada nebeatgaus. Kalbėti už tuos, kuriems paramos ir užtarimo reikės ateityje.”

Apie Holokausto įvykius Lietuvoje, asmeninius išgyvenimus, žydų gelbėtojus kalbėjo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky ir Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas.

Emanuelis Zingeris, Tarptautinės komisijos pirmininkas, LR Seimo narys susirinkusiems papasakojo apie savo mamą, kalėjusią Kauno gete: „Mama, tu man visą gyvenimą pasakojai apie besistiebiančius vaikus, kurie per baisiąją „atranką“ ir vėliau stengėsi atrodyti aukštesni, kad budelis Rauka ir kiti jo pakalikai neparodytų jiems eiti į „dešinę“ – mirties kolonos pusę, IX forto link. Mama, tu mane laikei per stipriai savo glėbyje, kad niekas neišplėštų iš to glėbio, kaip tu matei vykstant tiek Kauno gete, tiek ir Štuthofo koncentracijos stovykloje.” Tarptautinės komisijos pirmininkas padėkojo visiems susirinkusiems, ypač renginyje dalyvaujantiems mokiniams ir mokytojams.

„Didžiosios akcijos“ paminėjimo renginyje, kaip iliustracija apie Holokausto įvykius, buvo  perskaitytos mintys iš knygos „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“.

Renginyje Kaune dalyvavo Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorius Lietuvoje Robert S. Gilchrist, Kanados ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Richard Martin Nielsen, Lietuvos mokytojų grupė – tarptautinio seminaro Vilniuje dalyviai (TOLI), mokytojai su mokiniais iš Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos, generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos, Kauno karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro, Čekiškės Prano Dovydaičio ir Vilkijos gimnazijų, Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos.

Renginį organizavo Kauno IX forto muziejus kartu su partneriais: Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Kauno žydų bendruomene, Kaunas 2022, Kauno valstybiniu muzikiniu teatru, Kauno miesto savivaldybe, Kauno rajono savivaldybe, Vytauto Didžiojo šaulių (Kauno apskr.) 2-ąja rinktine, parduotuvių tinklu „AIBĖ“.