Gedulo ir vilties dieną minėjo tūkstančiai mokinių ir vaikų Lietuvoje

Birželio 14 – ąją, minint masinius gyventojų trėmimus, prasidėjusius prieš 80-metų, švietimo įstaigoms buvo pasiūlyta dalyvauti iniciatyvoje „Gyvybės medis“.

Švietimo įstaigoms „Gyvybės medžio“ simbolis buvo pasiūlytas, nes yra universalus, sutinkamas įvairiose kultūrose, simbolizuojantis gyvybę ir ilgaamžiškumą. Tautos savimonė ir istorinė atmintis formuojasi perduodant gyvus pasakojimus ir vertybines nuostatas iš kartos į kartą. „Gyvybės medis“ simbolizuoja šį kartų ryšį ir tautos istorinės atminties perdavimą ateities kartoms, tarsi nuo medžio šaknų į kamieną, o iš kamieno į šakas ir lapus. Buvę politiniai kaliniai, tremtiniai ir laisvės kovų dalyviai yra mūsų tautos medžio šaknys – vertybinis stuburas, jie yra istorijos pasakotojai, perduodantys žinią, ką patyrė jie, jų tėvai ar seneliai.

Net 333 mokyklos, daugiafunkciai centrai, ikimokyklinio ugdymo įstaigos prisijungė prie minėtos iniciatyvos.  „Gyvybės medžius“ kūrė ir keletas kitose šalyse veikiančių lietuviškų švietimo įstaigų: Gardino (Baltarusija) sekmadieninė lituanistinė mokykla, Londono (Didžioji Britanija) lituanistinė mokyklėlė „Pupa“ bei Vokietijos Vasario 16 – osios gimnazija.

Ruošdamiesi minėjimams mokytojai organizavo gyvas istorijos pamokas, skirtas prisiminti šį skaudų mūsų istorijos tarpsnį, kurių metu buvo analizuojami istoriniai šaltinai, skaitomi ir aptariami tremtinių prisiminimai. Mokyklų bendruomenės kūrė piešinius, plakatus ir instaliacijas su Gyvybės medžio simboliais, kurie buvo eksponuojami viešose erdvėse. Mokiniai taip pat piešė atvirukus – pasveikinimus, skirtus buvusiems tremtiniams, politiniams kaliniams ir laisvės kovų dalyviams, kuriuos padovanojo Gedulo ir vilties dienos renginiuose įvairiose Lietuvos vietose birželio 14 dieną.

Tarptautinė komisija kasmet, nuo 2004 metų kviečia švietimo įstaigas paminėti Gedulo ir vilties dieną – birželio 14 – ąją. Komisijos istorikų atliktų tyrimų duomenimis 1941 metų birželį iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių, iš kurių 5 060 buvo vaikai iki šešiolikos metų amžiaus.

 

Kviečiame susipažinti su istorijos mokytojo Arūno Mikalausko ( Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija) straipsniu: http://www.gargzdai.lt/gimnazisto-namu-darbas-skaudi-gimines-tremties-istorija/

 

Akimirkos iš minėjimų ir mokinių sukurti darbai:

 

Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazija

Vilniaus šv. Kristoforo gimnazija

Druskininkų sav. Viečiūnų progimnazija

Klaipėdos A. Brako mokykla

Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykla

Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija

Vilniaus Pilaitės gimnazija

Vilniaus r. Nemenčinės Gedimino gimnazija