Paroda apie vaikų tremtyje kasdienybę keliauja per aštuonis Tolerancijos ugdymo centrus

Spalio mėnesio viduryje paroda apie tremtyje gyvenusių vaikų kasdienybę pradėjo keliauti po Lietuvą – per Tolerancijos ugdymo centrus.

Parodai apie vaikystę tremtyje buvo atrinkta Kauno IX forto muziejaus rinkiniuose saugoma medžiaga, atspindinti vaikų gyvenimą Krasnojarsko krašte, Jakutske, Buriatijoje, Komijos respublikoje.

Paroda skirta Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų 5–12 klasių moksleiviams. Naudodamiesi klausimų-atsakymų forma, parodos lankytojai turi galimybę dalintis savo mintimis, pastebėjimais apie Sibire gyvenusių ir dabartinėmis sąlygomis augančių vaikų fizinę ir psichologinę būseną, palyginti gyvenimą okupacinėje sistemoje ir laisvoje šalyje.

Džiaugiamės, kad lapkričio 4 dieną ši paroda atkeliavo į Kupiškio Povilo Matulionio progimnaziją. IX forto muziejininkai Renata ir Vytautas pristatė parodą ir pravedė edukacinį užsiėmimą 6a ir 6b klasių mokiniams, mokytojams. Pamokoje skambėjo 8-ų klasių mergaičių atliekama daina „Raudoni vakarai“, mokines ruošė mokytoja Daiva Palionienė. Septintokė Austėja Liubertaitė perskaitė jausmingą ištrauką apie tremtį.

Ekspozicija progimnazijoje liko visai savaitei. Mokytojos Nijolė Puzelienė, Valė Lapienienė, Jolanta Latvienė, Gaiva Valeckaitė ir Aušra Aleksandravičienė 5–7 klasių mokiniams vedė edukacinius užsiėmimus pagal muziejaus parengtą medžiagą ir rekomendacijas.

Cituojame keletą mokinių atsiliepimų.

Tadas rašo: „Šią pamoką mokėmės apie tremtį į Sibirą. Buvo penkios vaikų grupės. Kiekviena grupė pasirinko po lagaminą. Lagaminuose buvo įvairūs daiktai. Visoms grupėms reikėjo susipažinti su lagamino turiniu ir papasakoti kam buvo skirti lagamine skirti daiktai. Po to visi gavome klausimus ir užduotis, kurias atlikome pasinaudodami paroda-stendu.“

Emilis „Pamoka buvo labai įdomi. Sužinojau, kad žmonės gyveno labai skurdžiai ir kad daug jų mirė…“

Martynas „Aš apie trėmimus žinojau nedaug, o dabar sužinojau daugiau“.

Mantas „Man paliko didelį įspūdį pamoka apie vaikus tremtyje.“

Pamokos pabaigoje atvertę parodos-stendo langelius mokiniai sužinojo, kad tremtyje didžiausia vaikų svajonė buvo mokytis…

Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos
TUC koordinatorės Nijolė Puzelienė ir Jolanta Latvienė