Pažintis su Šiaulių žydų bendruomenės istorija seminare „Savo šalies istoriją prisimenant“

Rugpjūčio 5 dieną dvidešimt mokytojų iš skirtinguose miestuose veikiančių Tolerancijos ugdymo centrų dalyvavo išvažiuojamajame pažintiniame seminare Šiauliuose. Seminaras buvo skirtas susipažinti su Šiauliuose gyvenusio žydų pramonininko Chaimo Frenkelio istorija, aplankyti Šiaulių getų („Kaukazo“ ir „Trakų ežero“) vietas, sužinoti apie Šiaulių žydų bendruomenės likimą Antrojo pasaulinio karo metu aplankant masinių žudynių vietas.

Mokytojų grupė apsilankė Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje. Susipažino su šio prieškaryje garsaus pramonininko ne tik Šiauliuose, bet ir Vakarų Europoje vykdyta gamyba – gamintais batais. Po ekskursijos muziejuje Šiaulių žydų bendruomenės atstovas Aleksandras Kerbelis supažindino su vietomis Šiauliuose, menančiomis žydų bendruomenės gyvenimą: mokytojai pamatė buvusios sinagogos pastatą, paminklą žydų pramonininkui Chaimui Frenkeliui, senųjų žydų kapinių vietą, kuri buvo išniekinta sovietmečiu. Seminaro dalyviai apsilankė Šiaulių žydų bendruomenėje. Šiaulių žydų bendruomenės pirmininkas Josifas Buršteinas papasakojo apie bendruomenę, jos veiklą Šiaulių mieste; pristatė bendruomenės pastate sukurtą muziejų bei pakvietė apsilankyti sinagogoje, įrengtoje bendruomenės pastate. Šiltai bendraujant buvo daug kalbama apie švietimo reikšmę ir svarbą.

Kartu su Šiaulių žydų bendruomenės atstovais buvo aplankytos dvi žydų masinių žudynių vietos: Gubernijos miškas, kuriame nužudyta apie 1000 Šiaulių žydų tautybės moterų, vaikų ir vyrų, bei Kužių miškas, kuriame sušaudyta apie 8000 Šiaulių apskrities gyventojų žydų. Žydų bendruomenės atstovas Aleksandras Kerbelis prie Holokausto aukoms skirtų paminklų papasakojo apie tai, kas nutiko šiose vietose 1941 metais ir taip pat išsakė mintis apie švietimo svarbą: „švietimas yra vienas iš svarbiausių dalykų; švietimo dėka galime turėti vilties, jog tokie baisūs dalykai, kurie įvyko čia ir kitose Lietuvos vietose, nepasikartos.“

Išvažiuojamąjį pažintinį seminarą organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas, įgyvendinantis Švietimo apie totalitarinių režimų, nusikaltimų žmogiškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programą.