Rugsėjo 23 dienos minėjimas Vilniuje, Rūdninkų aikštėje ir Panerių memoriale

Vilniuje Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos renginys prasidėjo Rūdninkų aikštėje, buvusioje Vilniaus geto teritorijoje. Renginyje dalyvavo politikai, mokiniai su mokytojais bei gausus būrys diplomatų.

Paminėjimo pradžioje Lietuvos Respublikos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė kreipėsi į renginio dalyvius: „Šiandien susirinkome pačioje Vilniaus širdyje, kur tik atskiri ženklai primena, koks unikalus ir daugiabalsis šis miestas buvo iki Tragedijos. Taip, ji įvyko seniai, prieš aštuoniasdešimt metų. Vis mažiau lieka gyvų jos liudininkų. Bet tai tik skatina dar garsiau žadėti: mes neužmiršime.“

Tarptautinės komisijos pirmininkas Emanuelis Zingeris priminė, jog kažkada Vilnius buvo klestintis daugiatautis miestas, kurį vietos žydai oriai vadino Šiaurės Jeruzale. Tarptautinio Gyvųjų maršo atstovas Michel Gourary, kalbėdamas renginio dalyviams, prisiminė Lietuvos Prezidento Algirdo Brazausko kalbą, pasakytą Izraelio Knesete 1995 metais. Su kadaise visur skambėjusia žydų muzika supažindino Klezmer Klangen ansamblis, o Žydų partizanų ir  Vilniaus geto himną sudainavo Vilniaus „Saulėtekio“ mokyklos – daugiafunkcio centro mokiniai. Renginio vedantysis, Tarptautinės komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas pabrėžė: „Tikiu švietimo galia. Ir ne už kalnų tas laikas, kai mūsų kolektyvinėje atmintyje Holokaustas bus suvokiamas, kai didelė ne tik žydų, bet ir mūsų visų tragedija.“ Tuo pačiu Tarptautinės komisijos vadovas padėkojo mokytojams ir mokiniams, kurie dalyvauja renginyje ne tik Vilniuje, bet organizuoja Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos – „Atminties kelio“ paminėjimus įvairiose Lietuvos vietose.

Iš Rūdninkų aikštės dalyvių eisena keliavo į Vilniaus geležinkelio stotį ir traukiniu vyko į Panerius. Iš Panerių geležinkelio stoties „Atminties kelio“ dalyviai ėjo iki Panerių memorialo, kuriame kartu su politikais, įvairių institucijų atstovais, Lietuvos žydų bendruomenės nariais, užsienio valstybių diplomatais dalyvavo oficialiame renginyje, skirtame Lietuvos žydų genocido aukų dienai atminti.

Holokausto aukų paminėjimo ceremonijoje Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė – Nielsen savo kalboje prisiminė Lietuvos žmones, gelbėjusius žydus: „Prie žydų gelbėjimo prisidėjo ir niekuo neišsiskiriantys žmonės įvairiuose Lietuvos kampeliuose, ir prezidentas Kazys Grinius – tai svarbu, apie tai nepakankamai kalbama“.  Apie istorinę atmintį, apie pareigą žinoti, apie svarbą suprasti, kas įvyko Lietuvoje prieš 80 metų, kalbėjo Izraelio Valstybės ambasadorius Lietuvoje Yossef Levy, JAV ambasadorius Robert S. Gilchrist, Vokietijos ambasadorius Matthias  Sonn, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. Dalyviai klausėsi kantoriaus Shmuel Yatomu maldos. Renginio pabaigoje Tolerancijos ugdymo centrų mokiniai padėjo akmenėlius prie paminklo kaip atmintį apie nužudytus šioje vietoje žmones. Pasak Tarptautinės komisijos pirmininko Emanuelio Zingerio, „Atminties kelio“ dalyviai atsinešė akmenėlius su užrašytais Holokausto aukų vardais. Tai ir pagarba žydiškai tradicijai, ir simbolinis aukų įasmeninimas.

„Atminties kelio“ renginyje Vilniuje dalyvavo šių mokyklų atstovai:

Alytaus r. Daugų Vlado Mirono gimnazijos,

Ariogalos gimnazijos,

Balbieriškio pagrindinės mokyklos,

Kalvarijos gimnazijos,

Kauno Kazio Griniaus progimnazijos,

Kauno Veršvų gimnazijos,

Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo centro,

Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos,

Vilniaus Antakalnio gimnazijos,

Vilniaus Antano Vienuolio progimnazijos,

Vilniaus karaliaus Mindaugo mokyklos,

Vilniaus „Saulėtekio“ mokyklos – daugiafunkcio centro,

Vilniaus suaugusiųjų „Varpo“ gimnazijos,

Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos,

Vilniaus Trakų Vokės gimnazijos,

Vilniaus Žvėryno gimnazijos.

 

„Atminties kelio“ renginiai, skirti Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai paminėti, Lietuvoje vyksta jau vienuoliktus metus. Šiais metais, minint 80 metų nuo Holokausto pradžios, „Atminties kelio“ renginiai regionuose vyksta jau nuo birželio mėnesio ir dar suplanuoti iki gruodžio mėnesio vidurio. Renginiai Lietuvos miestuose ir miesteliuose vyksta tomis datomis, kurios susiję su vietos žydų sunaikinimu prieš 80 metų.

 

Akimirkos iš renginio Rūdninkų aikštėje ir Panerių memoriale:

Nuotraukų autorius UAB „Spalvų žaismas“.

 

Daugiau nuotraukų iš renginių Vilniuje ir iniciatyvų Lietuvoje – spausti čia.