Seminaras Kauno IX forto muziejuje pakvietė susipažinti su jidiš kalba rašiusiais kūrėjais

Spalio 14 d. Kauno IX forto muziejuje vyko seminaras mokytojams, muziejininkams bei visiems besidomintiems Lietuvos žydų istorija, žymiais litvakais, rašiusiais jidiš kalba.

Vienos dienos seminare  „Žydų istorijos puslapiai. Pažintis su jidiš kalba ir literatūra“ dalyvavo mokytojai, muziejininkai, Kauno žydų bendruomenės atstovai. Seminarą atidarė Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis, pasidžiaugdamas, jog muziejuje vyksta paskaitos, renginiai ne tik apie tai, kaip buvo naikinami Lietuvos žydai, bet apie tai – koks buvo žydų bendruomenės gyvenimas iki Holokausto. Ingrida Vilkienė, Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė supažindino su išgyvenusios Holokaustą – Fanios Brancovskajos istorija, parodydama ištrauką iš Yad Vashem institucijos sukurto filmo „Mes išlikome žmonėmis“. Šio filmo pradžioje yra pasakojama apie Lietuvos žydų gyvenimą iki Antrojo pasaulinio karo ir Fania Brancovskaja pasakoja, jog namuose buvo kalbama tik jidiš kalba.

Seminare paskaitas apie jidiš kalba rašiusius rašytojus – litvakus skaitė dr. Mordehay Juškovkij (Izraelis). Lektorius pristatė susirinkusiems ne tik litvakų kūrybą, bet pasakojo šmaikščias istorijas iš jų gyvenimo, skaitė ištraukas iš kūrinių, pasakojo apie jų likimus ir kultūrinį palikimą. Pasak  lektoriaus Mordehay Juškovskij, „tiesiog neįtikėtina, jog skaitau paskaitas apie jidiš kultūrinį palikimą toje vietoje, kurioje Antrojo pasaulinio karo metais buvo žudomi žmonės kalbėję šia kalba“.

Seminarą organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Kauno IX forto muziejumi ir Pasaulinio žydų kongreso jidiš centru Vilniuje.

Arūno Mikalausko straipsnis „Žydų istorijos puslapiai. Pažintis su jidiš kalba ir literatūra“ Švietimo naujienose.