Seminaras mokytojams vidurvasarį – vidurio Lietuvoje

Liepos 21 – 22 dienomis, Ariogaloje (Raseinių rajone), Lietuvos mokytojai iš Tolerancijos ugdymo centrų rinkosi į seminarą  „Lokalios istorijos vieta ugdymo procese. Pažintis su XX a. istorijos įvykiais Raseinių ir Jurbarko rajonuose“.

Pirmąją seminaro dieną mokytojai iš Ariogalos vyko į Jurbarko miestą, pakeliui aplankydami Seredžių, kuriame gimė garsus litvakas Alas Jolson, vėliau tapęs Holivudo žvaigžde, gerai žinomu dainuojančiu aktoriumi Jungtinėse Amerikos Valstijose, XX amžiaus viduryje. Jurbarko mieste mokytojai susipažino su senamiesčiu, kurio istorija pasakoja apie prieš Antrąjį pasaulinį karą gyvenusius Jurbarko žydus. Mokytojai aplankė 2019 m. Zundelovičių šeimos pastatytą paminklą, skirtą įamžinti ir prisiminti Jurbarko žydų bendruomenę. Tolerancijos ugdymo centrų atstovai lankėsi memorialiniame skulptoriaus Vinco Grybo muziejuje. Šis skulptorius buvo nužudytas 1941 metais kartu su Jurbarko žydų bendruomenės nariais. Seminaro dalyviai taip pat aplankė senąsias žydų kapines ir masinę žydų žudynių vietą.

Antroji seminaro diena buvo skirta Raseinių krašto istorinių vietų pažinimui. Raseinių rajone, aplink Ariogalos miestą, 1944 – 1953 metais vyko arši partizanų kova prieš sovietų okupaciją. 1950 m. liepos 22 dieną, partizanų Prisikėlimo apygardos štabo bunkeris buvo sunaikintas, beveik visi kovotojai žuvo. Šiais metais, liepos 22 dieną, vyko paminėjimas Daugėliškių miške, skirtas prisiminti 70 -ies metų senumo įvykius. Tolerancijos ugdymo centrų mokytojai dalyvavo minėjime, kuriame buvo prisiminta partizanų bunkerio istorija ir pagerbti partizanai, kovoję už Lietuvos laisvę. Prisiminimais apie vykusias kautynes, sunaikintą bunkerį, pasidalino vienintelis šių įvykių liudininkas  – Prisikėlimo apygardos štabo ryšininkas Albinas Kęstutis Bersėnas-Stirniukas. Kartu su renginio organizatoriais: Vytauto Didžiojo šaulių 2-ąja rinktine ir Lietuvos Šaulių sąjungos V.Putvinskio-Pūtvio klubu renginyje dalyvavo Raseinių rajono meras Andrius Bautronis,  Ariogalos gimnazijos bendruomenė bei Lietuvos mokytojai, seminaro dalyviai.

Vietos istorijai pažinti seminarą organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Ariogalos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru.