Visoje Lietuvoje „Atminties kelio“ dalyviai pagerbė Holokausto aukas

Rugsėjo 23 d., minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną ir Vilniaus geto likvidavimo 77-ąsias metines, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti iniciatyva visoje Lietuvoje vyko eisenos „Atminties keliu“ į žydų žudynių vietas.

Didžiausias „Atminties kelio“ minėjimas vyko Vilniuje. Šofaro rago gausmas paskelbė minėjimo Rūdninkų aikštėje pradžią. Tarptautinės komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas renginio pradžioje prisiminė prieš daugiau nei ketvirtį amžiaus Vilniaus geto kalinės Marijos Rolnikaitės pasakytus žodžius apie Holokausto aukas: „… niekuomet nepamirškite, kad jiems gyvybę atėmė vienų žmonių neapykanta kitiems. Priešinkitės šiai neapykantai, kad ir kuo ji pasireikštų ir kuo teisintųsi, kad daugiau nereikėtų minėti tokių metinių…“ Minėjimo metu mokiniai pristatė literatūrines – menines kompozicijas, paremtas Holokausto aukų prisiminimais. Renginyje į susirinkusiuosius kreipėsi Tarptautinės komisijos pirmininkas Emanuelis Zingeris, Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, Izraelio valstybės ambasadorius Yossef Levy, arkivyskupas Gintaras Grušas. „Atminties kelio” minėjimas Vilniuje buvo organizuotas bendradarbiaujant su Europos gyvųjų maršo organizacija (EMOTL) ir Tarptautiniu gyvųjų maršo tinklu (International March of the Living), kurios pirmininkas Dr. Shmuel Rosenman atsiuntė sveikinimo laišką minėjimo dalyviams. Laiške atkreiptas dėmesys, kad ” mūsų bendras tikslas užtikrinti, kad Holokaustas netaptu tiktai minoriniu atsiminimu, tai turi tapti pamoka, kurią kiekvienas žmogus saugotų savo širdyje amžinai” ir išreikštas palinkėjimas renginio dalyviams, kad „dalyvavimas šioje eisenoje būna Jūsų pirmas žingsnis viso gyvenimo kelyje kovojant su neapykanta ir neteisingumu, kuriant pasaulį, kuriame kiekvieno žmogaus gyvybė yra vertybė”. Minėjime dalyvavo Vilniaus ir Kauno žydų bendruomenių atstovai, užsienio šalių diplomatai, moksleiviai ir mokytojai. Po renginio dalyviai ėjo iki Vilniaus geležinkelio stoties ir tęsė eiseną nuo Panerių geležinkelio stoties iki Panerių memorialo.

Tradicinė pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“  buvo organizuojama jau dešimtą kartą. Iniciatyva, tai kvietimas mokytojams su mokiniais prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę. Šiemet „Atminties kelio“ renginiai vyko visoje Lietuvoje, daugiau nei 50-yje vietų.