Atmintį puoselėjančios iniciatyvos, įgyvendintos įvairiose Lietuvos vietose

Šiais metais į kvietimą prisijungti prie pilietinės iniciatyvos „Atminties kelias“ atsiliepė 194 Lietuvos švietimo įstaigos.

Švietimo įstaigų bendruomenės Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną minėjo, eidamos į masinių žudynių vietas, užrašydamos ant akmenėlių žuvusiųjų vardus ar vietovardžius, kuriose gyveno žydų bendruomenės, organizuodamos susitikimus su žmonėmis, atsimenančiais žydų bendruomenių gyvenimą, pamokų metu ar ekskursijose susipažindamos su vietos žydų gyvenimu, tradicijomis, papročiais, kurdamos filmus ir plakatus, rašydamos rašinius, kūrdamos kompozicijas, spektaklius, brošiūras, tvarkydamos žydų kapines, skaitydamos žuvusiųjų vardus ir prisiminimus.

Keletas pavyzdžių iš paminėjimų įvairiose Lietuvos vietose:

  • Dotnuvos seniūnijoje, Kėdainių r. bendruomenės nariams ir Dotnuvos pagrindinės mokyklos mokiniams Akademijos gimnazijos mokinių grupė surengė popietę ,,Dotnuvos žydų gyvenimas XVIII–XX a.“, kurioje dalintasi prisiminimais apie gyvenusią žydų bendruomenę, pristatytas mokinių sukurtas filmas ,,Dotnuvių žydų istorija“. Kraštotyrininkas R. Tamašauskas pristatė savo knygelę ,,Istoriniai etiudai apie Dotnuvos žydų bendruomenę XVIII–XX a.“
  • Jiezno gimnazijos mokinių kūrybinė komanda pristatė mokyklos ir miestelio bendruomenei pačių sukurtą filmą apie iš Jiezno kilusį dailininką Chose Gurvičių, aplankė masinę žydų kapavietę prie Jiezno ežero.
  • Šėtos gimnazijoje atminimo renginiai vyko keletą dienų: mokiniai ant akmenėlių rašė Kėdainių ir Lietuvos miestelių bei miestų pavadinimus lietuvių ir jidiš kalbomis, iš jų mokyklos fojė sukūrė instaliaciją „Atminties kelias“, vedė netradicines istorijos pamokas, pristatė parodą, filmą Holokausto tema ir lankė žydų kapines.
  • Panevėžio miesto savivaldybės patalpose buvo atidaryta Panevėžio Rožyno progimnazijos mokinių plakatų paroda, skirta Holokausto temai.
  • Garliavoje pilietinę iniciatyvą kartu įgyvendino Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos, Jonučių progimnazijos ir gimnazijos, Juozo Lukšos gimnazijos bendruomenės. Garliavos Jonučių gimnazijoje ir progimnazijoje vyko edukacinė programa  „Garliavos štetlas“. Štetlo dvasią galima buvo pajausti atkurtoje aplinkoje: vaistinėje, mokykloje, restorane, siuvykloje, kirpykloje, batsiuvio dirbtuvėlėje ir senojoje, medumi kvepiančioje, mokykloje. Po edukacinės programos eisena pajudėjo per Garliavą link senųjų žydų kapinių. Ten buvo skaitomi nužudytų vaikų vardai.
  • Kalvarijos gimnazija organizavo pažintinį-orientacinį žygį skirtą paminėti Lietuvos žydų genocido dieną, prisiminti  Kalvarijoje gyvavusias keturias konfesijas, tautas, jų kultūrą, 1941 m. Kalvarijos žydų tragediją, 1942 m. Kalvarijos dekano  M. Krupavičiaus  ir kitų  memorandumą,  išreiškiantį  solidarumą su kitomis Lietuvoje gyvenusiomis tautomis.
  • Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokiniai Vilkaviškio žydų Holokausto kapinėse skaitė 203 nužudytų žydų vaikų ir mokinių vardus, atidengtas stendas trijomis kalbomis „Vilkaviškio žydų sunaikinimas“, sodinta atminimo giraitė žydų gelbėtojams vilkaviškiečiams ir atidengtas informacinis stendas su gelbėtojų pavardėmis.
  • Panevėžio žydų bendruomenė Panevėžio mokyklų mokiniams organizavo viktoriną, skirtą Lietuvos žydų genocido aukų dienos paminėjimui.
  • Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos iniciatyva Šiaulėnuose ir Radviliškio Lizdeikos gimnazijos iniciatyva Radviliškyje pirmą kartą buvo perskaityti nužudytų žydų vardai. Minėtuose miesteliuose iki šiol nebuvo žinomi nužudytųjų sąrašai, mokytojų iniciatyva duomenys buvo parsisiųsti iš Yad Vashem – tarptautinio studijų apie Holokaustą instituto Izraelyje.